Koltuk Yıkama: Koltuk Temizliğinde Yenilikçi Çözümler

Dekorasyon yaparken demirbaş ürünler hep koltuk gruplarıdır. Özellikle modern, yenilikçi, konforlu bir yaşam alanında koltukların rolü büyük. Uzun bir araştırma ve dekorasyon oluşturma inceliği sonrasında alınan koltukların temizliği en az dekorasyon kadar önemli. Koltuk yıkama sektörü bu konuda gün geçtikçe yaygınlaşan bir hizmet veriyor, biliyorsunuz. 

Koltuklarda genellikle leke, çizik, yemek veya sıvı dökülmesi, çocuklu ailelerde bebek kusmuğu, bebek dışkısı gibi birçok problem görülüyor. Bazen sadece güneşe fazla maruz kalmasından ya da tozu, kiri iç yüzeyine çekmesinden ötürü koltuk döşemelerinin rengi kötüleşebiliyor. Koltuk yıkama bu ve benzeri daha zor kirlerle mücadele etmede beklentileri karşılayan bir hizmet veriyor. 

Evde koltuk temizliği çok yüzeysel ve yanlış yapılıyor. Örneğin, koltuğa sıvı bir şey döküldüğünde ıslak – nemli bezle koltuk ileri geri ya da yuvarlak formda kabaca siliniyor, leke giderilmeye çalışılıyor. Sonuç çoğu zaman başarısızdır. Çünkü koltuk temizliğini evde derinlemesine yapmak, kalıcı bir temizlik sağlamak pek mümkün değil. 

Lekeleri temizlemek isterken aslında lekenin koltuğun iç yüzeyine komple yayılmasını orada küflenmesini sağlıyorsunuz. Yüzeyde ise iz bırakan bir temizlik elde ediyorsunuz. Koltuk yıkama yüksek çekim gücüne sahip vakumlu temizlik makineleriyle yapılıyor, çıkan kir herkesi şaşırtıyor. 

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Koltuk yıkama işlemleri genellikle ekipmanların eve getirilmesiyle yerinde yapılıyor. Ancak her yıkamada aynı makine ya da ürünler kullanılamayacağı için öncesinde koltukların mutlaka incelenmesi gerekiyor. Koltuklarda yıkama talimatı belirten bir etiket – uyarı vs. varsa bu doğrultuda temizliğe yön veriliyor. Koltukların döşemesi, kumaşı farklılık gösterebiliyor. Keten, pamuk, tay tüyü, nubuk, deri ve daha birçok koltuk döşemesi türü bulunuyor. Koltuk temizliği öncesinde döşemenin türü incelenmeli ve akabinde doğru ekipmanlar, temizleyici ürünler seçilmelidir.

Koltuk yıkama işleminin ikinci aşaması doğru temizleyici ürünleri seçmekten geçiyor. Kumaşın dokusu ve rengi baz alınarak seçim yapılıyor. Akabinde ise su ve temizleyici ürün karıştırılıyor, koltuğa uygulanıyor. Bu işlem aslında koltuğun yüzeyinde ve derininde saklı olan kirlerin yumuşatılmasını sağlamak amacıyla yapılıyor. Koltukta bariz bir leke varsa önce leke çıkarıcı ürünlerle bu lekelere odaklanılıyor. Koltukların lekeli yüzeyi dahil her yere eser miktarda ürün uygulanıyor. Bu sürecin sonucunda vakumlama makinesi devreye giriyor. 

Koltukların temizlemede en önemli aşama vakumlama diyebiliriz. Çekiş gücü yüksek koltuk yıkama makinesi ve vakumlama makinesi istenilen temizliği sunuyor. Vakumlama yapıldıktan sonra koltuklar hala nemli olacağı için kumaş türüne göre 6 ila 24 saat kadar koltuklara oturulmamalı, tam kuruması beklenmelidir. 

Peki, koltuk yıkamada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte birkaç önemli husus;

  • Koltuk yıkamasını yapacak olan firma mutlaka koltuk kumaş türünü incelemelidir. Bu incelemeyi yapmayan ya da sormayan firmaya güvenmeyin.
  • Koltuklar temizlenmeden önce mutlaka süpürülür, tozu alınır. Bu detay kusursuz temizlik için önemlidir.
  • Koltuk yıkama için rastgele ürün ya da ağartıcı asla kullanılmaz. Ürünlere inceleyin, kullanma talimatını okuyun.
  • Deri koltuk temizliği daha hassas bir temizlik ve ürün ister. Koltuklarınız deriyse temizlik öncesi mutlaka işlem ve ürün bilgisi isteyin. 
  • Koltukların nemli kalması küfe ve kötü kokuya sebep olur. Temizlik sonrasında vakumlamanın özenli yapıldığından emin olun, kuruma esnasında asla oturmayın. 
  • En son koltuklarınızın ferah ve temiz kokması için özel bir koku kullanabilirsiniz. 

Ay Halı Yıkama fabrikamız, koltuk yıkama işlemlerinde titizlikle hareket ediyor, koltuklarda yüzeysel değil derinlemesine bir temizlik sunuyor. 

Koltuklar Ne Kadar Sıklıkta Temizlenmeli?

Koltuklarda biriken toz, kir, güneş etkisini gidermek için senede bir ya da iki kez koltuğunuzu yıkatabilirsiniz. Ancak çocuklu bir aileyseniz, hastanız varsa ya da beklenmedik şekilde koltuğunuzda büyük lekeler oluştuysa beklemeden koltuk yıkama firmamızı arayarak hizmet talep edebilirsiniz. Lekeler bekledikçe derine nüfuz edip bakteri oluşturacağından hem sağlıklı hem de temiz koltuklara sahip olmak için kısa sürede koltuklarınızı yıkatmanızı öneririz. 

Ankara Koltuk Temizliği için Doğru Adres Ay Halı Yıkama!

Ankara Keçiören ve Mamak ilçelerinde halı yıkama hizmeti veren firmamız, yıl boyunca aktif bir temizlik sunuyor. Koltuklarınız kirlendiğinde güvenilir, kaliteli, gerçek temizlik için Ay Halı Yıkama fabrikamızı arayabilirsiniz. Ekibimiz, tüm donanımı ve profesyonelliğiyle memnun kalacağınız bir temizlik hizmeti için sizleri bekliyor.